فضای اشتراکی چیست؟

تصور کنید زمانی که وارد فضای اشتراکی میشوید، بلافاصله متوجه میشوید که با فضای های اداری دیگری که دیده اید تفاوت دارد.
بوی تازه قهوه در هوا پیچیده در کنار فضای پر از وسایل الکترونیکی که حس انرژی و حرکت را تقویت میکند.
درکناراین حس عمیق میبینید که ارتباط و صحبت میان اعضای میز ها میتواند ارتباطات وسیعی میان رشته ها و زمینه های مختلف ایجاد کند. البته ناگفته نماند فضا های انفرادی نیز وجود دارد تا بتوان با تمرکز به امور خود پرداخت.
این بخشی از فرهنگ فضای اشتراکی است. فضای اشتراکی جاییست صرف کار اشتراکی. آن ها اتاق ها و فضا های مقرون به صرفه و اقتصادی هستند برای کسانی که از مکان های اداری و ساختاری خسته شده اند.

چه کسانی از فضای اشتراکی استفاده میکنند؟

Freelancer: (خویش فرما)

مزیت فضای اشتراکی این است که میتواند در عین ارایه زمان های مختلف به شما، جایی بدون دغدغه فراهم کند.
همچین فضا هایی برای ایجاد ارتباط میان رشته ای و کاری برای این قشر افراد که تا قبل از این میباست تنها در خانه کار کنند یا در کافی شاپ ایجاد میکند.

اتاق جلسات:

 شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها به طبع نوع فعالیتشان نیاز به برگزاری جلسات با شرکت ها و افراد متنوعی دارند ایده اتاق جلسه مشترک با برطرف کردن این نیاز ها با هزینه ی کم میتواند برای شرکت ها جذاب باشد. تا دیگر شرکت ها مجبور به پرداخت هزینه اضافی بابت محلی که در تمام اوقات استفاده نمیشود را نداشته باشند.
کارگاه دانش بنیان:
در بحث کارگاه، به دلیل نوع فعالیت و کار موجود، باید فضایی ایجاد شود که بتوان از حداکثر راندمان کاری استفاده کرد.از نوع ابزار مورد نیاز گرفته تا دسترسی ها.
 

محل های تفریحی و اقامتی

در فضا های دانش بنیان، بحث استراحت و تفریح یکی از مهمترین ویژگی هاست. زمانی که کاربر ساعت های زیادی را مشغول کار است، نیازمند استراحت است. با توجه به نوع کار کاربر که امکان دارد یک هفته در محل بماند، باید فضا به گونه ای باشد تا بتواند فضای خواب نیز داشته باشد.

دفتر کار:

همانطورکه فضای اشتراکی یکی از مهمترین ملزومات فضای دانش بنیان است، دفتر کار شخصی نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این دفتر باید به گونه ای باشد که هم از محیط پیرامون فرد را جدا کند و هم با فضای سنتی اداری قدیم فرق کند.این اتاق باید به دلیل صرفه اقتصادی به کوچکترین ابعاد مورد نیار ساخته شود.

فضای کارگاهی اشتراکی:

همه ما کم و بیش تجربه کار در فضای کارگاه را داشته ایم، اما زمانی را تصور کنید که شما با تجهیزات تخصصی خود در مکانی با دسترسی های دلخواه خود شروع به کار میکنید، با گروه های دیگر مستقر همکاری دارید و میتوانید تجربه های جدیدی را با هم رقم بزنید.
معمولا با کار کردن و همکاری میان رشته های مختلف، ایده ها و روش های نوینی تولید و خلق میشود که در محیط عادی احتمال خیلی پایینی دارد.

استارت آپ ها:

این دسته از کاربران فضای اشتراکی مطلوبشان است؛ چراکه از لحاظ هزینه به صرفه و دور از گیر و دار های اداریست وعامل ایجاد تعامل میان استارت آپ های مختلف مستقر در محل میشود. در همچین جایی حتی احتمال اینکه برای کارآفرین ها بتوان سرمایه گذار و بنیان گذار پیدا کرد نیز زیاد است با ارتباط دادن افراد مناسب به هم دروقت مناسب.

ایده ای کارآمد

فضا های اشتراکی امکانی را فراهم می آورند که این گروه های کوچک بتوانند نیاز های خود را رفع کنند. یک پیوستگی خاصی میان فضای ایجاد شده و اهداف این گروه های هدف وجود دارد.
عده ای از پژوهشگران به تازگی به این نتیجه رسیده اند که همچین فضاهایی تاثیر به سزایی در افزایش راندمان تولید و کارامدی دارند.